reklama

Zdaňovanie trochu inak

Kalkulačiek, ktoré Vám vypočítajú čistú mzdu z hrubej je na internete spústa. Je však čistá mzda naozaj suma, ktorú môžete minúť? Alebo z nej predsalen ešte dotujete vládne pokusy (momentálne fico-hókusy)? Koľko Vám reálne ostane, a aké sú výhľady do budúcna?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu
(zdroj: internet)

Ak viete, čo je hrubá, čistá mzda a koľko stratíte zdanením Vy a koľko zamestnávateľ, môžete prvú tabuľku preskočiť, ak sa Vám zdá nudná.

 Priemerná hrubá mesačná mzda je niečo okolo 20 000,-Sk alebo 664 eur. (Viem, že už máme euro, ale všetci aj tak myslíme v starých cenách, takže budem používať SKK).

Prvý problém, alebo podvod na ľuďoch, je, že hrubá mzda vôbec nie je najvyššia suma, z ktorej sa stŕhajú dane. Bežný pracovník nevie, alebo nechce vedieť, že nato, aby vznikla hrubá mzda 20 000 Sk, musí zamestnávateľ vynaložiť 7 040 Sk, takže za počiatočnú sumu budeme brať údaj 27 040 Sk.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Cena práce - je cena, ktorú je zamestnávateľ ochotný zaplatiť za Vašu vykonanú prácu. 

Teoreticky, by ste teda mali dostať na ruku 27 040 Sk. 

  27040   

 

2. Zamestnávateľ ale odvedie do fondov a poistení za Vás daných 7040 Sk

O čom síce možno neviete, ale je tu prvé zdanenie, a to hneď 26%!!!! Sme len pri prvej dani, a ak sa Vám stále zdá, že máme vládu orientovanú na pomoc ľuďom, skúste sa zamyslieť, ako by sa Vám žilo, mať 7000 mesačne naviac v rozpočte.

-7040

 

 

  3. Dostali sme sa k Vašej hrubej mzde 20 000 Sk, ktorá samozrejme ale oficiálne nebola zdanená, takže Vy na odvodoch do fondov a poistení stratíte 2 680, čo nás dostáva k sume 17320.

-2680

 

 

 4. Pri štvrtom kroku sa konečne zdaní Váš príjem, našťastie existuje nezdaniteľné minimum, takže za základ dane sa bude brať len 9 112 Sk, a Vaša daň z príjmu bude "len" 1 731 Sk.

 -1731

 5. Vaša výplata : na účet (alebo v hotovosti) Vám dajú 15 589 Sk , čo je len 57% zo sumy, ktorú ste ťažko odpracovali a mohli dostať.

  15589

 

 

 

 

Ak si myslíte, že týmto zdaňovanie končí a naozaj Vám náš štát dovolí minúť slobodne 15589 Sk, ste na omyle. Neviem presne ako nazvať nasledujúcu tabuľku, dám jej meno "skryté dane", skryté pretože si ich väčšina ľudí neuvedomuje.

6. Suma 15589 Sk nie je tak veľká, že by z nej človek mohol sporiť, budeme predpokladať, že všetko minie na uspokojenie svojich potrieb - nájom, strava, auto ... 

  15589

7. DPH = daň z pridanej hodnoty. Ja by som to skôr nazval daňou legalizovaného výpalníctva. Funguje nasledovne : na takmer všetky tovary a služby (za predpokladu, že ich dodáva alebo vykonáva platiteľ DPH, a platiteľmi sú 99% všetkých malo a veľkoobchodov) je uvalená daň z pridanej hodnoty. Pre laikov :

- vyrábate bábiky, na bábiku potrebujete materiál za 100 Sk

- bábiku zložíte, a predáte za 200 Sk

- pridaná hodnota je 200 - 100 = 100 Sk a práve z tejto sumy Vás štát donúti zaplatiť 19%

Ak bábiku kúpi veľkoobchod, DPH mu štát vráti.

Háčik je v tom, že ak kupujete stravu, televízor, nie ste ako občan platcom DPH a vy to DPH v plnej sume aj zaplatíte, čo aspoň z môjho pohľadu znamená stratu 19%, čo z našej sumy strhne 2962 Sk.

 -2962

 8. Spotrebné dane by mali regulovať spotrebu istých komodít. Najznámejšími sú dane z liehu a alkoholických výrobkov, dane na cigarety, na pohonné hmoty atď. Z pohľadu normálneho človeka je to ale len ďaľšie napĺňanie vládnej kasy. Ťažko sa interpretuje, koľko by človek minul z daných komodít mesačne, v závislosti od využívania zdanených komodít, rozhodol som sa odpočítať férovú sumu 1000 Sk (nech nejem a nech má minister začo kúpiť bavoru).

Mimochodom existuje spotrebná daň z ELEKTRINY!!! To už je aká blbosť???? Čo máme akože za zdroj energie používať?

 -1000

  9. Týmto končí "viditeľné", alebo dokázateľné a exaktne vypočítateľné zdanenie. Ostala nám reálne suma 11627 Sk, čo je len 43% z Vašej teoretickej mzdy.

 11627

 10. Teraz k úlohe centrálnej banky krajiny, čoto jediného vydávateľa a strážcu peňazí. Za normálnych okolností, by mala strážiť menu a regulovať hlavne objem peňazí v obehu, aby sa nestalo, že mena prudko oslabuje alebo nedajbože sa zhodnocuje.

Problém je, že politici volia väčšinou ľudí do národných bánk a politici majú úplne iné predstavy o funkcii peňazí :

- takmer všetky štáty sveta žijú na dlh

- dlh vzniká, lebo politici miňajú a rozdávajú, aj to čo nemajú, takže štát sa zadlžuje

- centrálne banky ale vedia "tlačiť" peniaze, rozumej, vedia dať politikom viac peňazí za nič

- problém je, že tieto peniaze majú väčšinou nulovú hodnotu

- rast objemu peňazí spôsobuje infláciu

- infláciu ale rátajú štatistické úrady alebo vlády priamo a ich čísla sa zrovna nerovnajú realite ale hlásajú umelo prispôsobenú infláciu a samozrejme, čo najnižšiu, akú sa im podarilo vypočítať

Inflácia je dodatočné zdanenie nášho príjmu, keby sme neminuli peniaze ale rok držali, stratíme na hodnote práve % inflácie.

Inflácia SR je oficiálne niekde okolo 5% (presné číslo aj tak nie je presné a nie je podstatné). Takže ak by sme chceli sporiť, stratíme 5%.

 

 11. Euro. ak si myslíte, že máme čo oslavovať, ste na omyle. ECB = Európska centrálna banka je v menovej politike na tom oveľa horšie ako bola naša Slovenská NBS. Oficiálna inflácia eurozóny je síce nízko, ale bola vypočítaná veľmi divne. Ak by sa rátal nárast M3 a znížovanie úrokových sadzieb, dojdeme k inflácii nad 10%.

Práve týmito 10% sa financujú pokusy Európy o sociálne cítenie, dotácie, a fungovanie celého Bruselského kolosu.

10% ďalšej dane, to je už sila. Myslím, že aj nevoľníctvo za Márie Terézie malo lepšie sadzby a ostalo by nám reálne viac a žili by sme šťastnejšie. Kráľovná len jedna, vládny aparát menší, platené školy ...

 

12. Dôchodok

Príklad : ak si sporíte na dôchodok 2000 SK mesačne, za rok to je 24000. Peniaze investujete niekde konzervatívne, nech Vám zarobia aspoň 5% ročne, dostanete sa po 30 rokoch k sume 1 674 259 Sk.

Ak však do tohto procesu započítame Európsku infláciu 10% (Amerika má pravdepodobne vyššiu), po 30 rokoch Vám reálne ostane hodnota v sume 358 124 Sk.

Niekde sa stratilo cca 1,3 milióna, môžete namietať, že tento výpočet nie je správny a aj keď je inflácia 10%, stále máte na dôchodkovom účte 1 674 259 Sk, lebo tie peniaze nezmiznú, ale ak si zoberiete v úvahu ich reálnu kúpnu silu, dostaneme sa k sume 300 tis.

Inak povedané, rohlík o 30 rokov nebude stáť v akcii 1 Sk, ale cca 17 Sk ... toto je spôsob ako pracuje štát proti Vám, pomaly, ale isto, platíte svojim dôchodkom štátny dlh.

A čím vyšší je štátny dlh, tým vyššie dane môžeme očakávať, ale aj vyššiu infláciu.

HOLD z niečoho to platiť proste musia.

 

 

 Ak sa Vám zdá, že niečo tu asi nefunguje, a niekde je veľký kanál, do ktorého tečie z každých zarobených 27040 Sk celých 15413 SK, a to každý mesiac, máte pravdu. A že to je nefér a strácajú natom hlavne obyčajní ľudia, je tiež pravda.

 Mohli by toto zdaňovanie rovno vyhlásiť za protiústavné, alebo by si ľudia mohli vytvoriť vlastné zdaňovanie v regiónoch/mestách a proste dane štátu neplatiť, lebo evidentne sú mizerne využívané a efektivita vynaloženia mi pripadá na nule, ak nie v mínuse...

 

 

 

Na záver, ak som sa náhodou pomýlil alebo ste našli chybu alebo daň, na ktorú som zabudol, rád článok zrevidujem a opravím, ďakujem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

miro krsjak

miro krsjak

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Watch the stars...and dream Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu