reklama

Kto zaplatí "krízu"

Za Márie Terézie sa svet mal lepšie ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu

  1. Kríza ešte ani nezačala

    Naozajstná kríza príde s krízou monetárnou, čo bude čas, keď zvyšok sveta pochopí, že papierové peniaze stratili za posledné desaťročia väčšinu svojej hodnoty.
    Toto je problém aj aktuálneho summitu G20 - kde sa ozývajú politici, že by radi nahradili dolár ako rezervnú menu niečím iným, vopred nešpecifikovaným.
    Majú však malý problém, čokoľvek nové vytvoria, nenaviazané na reálne hodnoty, opäť za pár desaťročí bude mať cenu hajzlového papiera.
     
     

  2. Cena peňazí

    Peniaze, ako každý iná vec na svete má svoju cenu a s obľubou sa vyjadruje vo forme úrokovej sadzby. Ak si chce niekto na biznis požičať 1000 Eur, dlžníkovi vráti napr. 1100 Eur.
    Tieto malé sumy by nerobili prolbém menám, ale keď vidím v správach ako si vlády alebo centrálne banky vlád požičajú bilióny eur, skúste si prenásobiť bilión čo i len 1% úrokom, aká vyjde suma.

    Tu by problém ešte stále nebol, ale myslíte si, že ten úrok vo forme miliard eur niekto niekedy vymaže, spáli? Vysoko pravdepodobne nie.

    Celý problém krízy je (podľa mňa) monetárneho pôvodu - politici si navytvárali toľko dlhov a nových peňazí, že tieto stratili svoju hodnotu a aby boli schopní splatiť dlhy, musia vyrobiť ešte viac peňazí.

    Plus "najinteligentnejší" z obchodníkov a bankárov vymysleli deriváty a ich zaistenie, tento proces nebol ani zďaleka kontrolovaný a teraz tu máme takú masu derivátov s neznámou hodnotou, že sa ich banky nevedia zbavit a keby prijali straty z nich vyplývajúce, samozrejme skrachujú.

    Ja sa pýtam, prečo nie? Prečo politici nedovolia skrachovať smrdiacim, skorumpovaným a ešte k tomu vinníkom súčasného stavu?

     Jednoduché, politikov platia. (Aspoň v USA)

    Ak by krachoval obyčajný malý živnostník, čo pravidelne platí dane, je osožný, štátu, plodí deti (ktoré zasa len budú platiť dane), myslíte že ho zachránia? NIE.

    Nemám prehľad o bail-outoch v EÚ, ale predpokladám, že skorumpovanosť a prístup k nim je na oboch stranách atlantiku rovnaka....
     
     

  3. Kto to zaplatí ?

    Každý štát ma dosť obmedzené zdroje príjmov :

    - ak vlasní štátne podniky, tak ich zisk, ale priznajme si, že štátne podniky zväčša produkujú stratu

    - ak má štát nerastné bohatstvo a nepredal práva ťažby súkromným firmám, má celkom dobrý, ale vyčerpateľný zdroj príjmov

    - rôzne licenčné poplatky za rôzne druhy podnikania, napr. telekom

    - no a nakoniec sú tu dane všetkých druhov, spotrebné, z príjmu, z pridanej hodnoty (a neviem aké ešte, raz nám zdania aj vzduch)

    Takže ak sa pozriete na zdroje štátnych peňazí, je jasné, že vo veľa prípadoch na dlhy štátu raz zaručene doplatia a zaplatia ich, samozrejme aj s úrokom, jeho občania.

    Nechápem, prečo si ľudia nezvolia konečne politikov, čo by menej rozdávali, menej míňali a vyrábali menej zbytočných úradov, funkcií a iných žrútov peňazí.

     

  4. Amerika

    Nemám moc rád Ameriku, ale pravdupovediac mi je ľúto jej obyvateľov :

    - krajina bola zadĺžená už pred derivátovo-monetárnou krízou

    - ich vláda bez problémov zo štátnych peňazí zachraňuje priamych vinníkov krízy a to zo svojho
    rozpočtu, čiže protikrízové peniaze a balíčky sa vôbec nedostanú k ľuďom, ale rozplynú v krachujúcich bankách a inštitúciách, ktoré majú samozrejme kúpených politikov

     

  5. Vydieranie

    Mali sme druhú svetovú vojnu, studenú vojnu a je na rade vojna ekonomická.
    Čína a Rusko by kedykoľvek mohli ekonomicky za 1 deň zložiť Ameriku. Obe krajiny vlastnia toľko dolárových rezerv a majú nakúpenych Amerických akcií, že ak by sa rozhodli zbaviť týchto dosť nepohodlných "úložisiek bohatstva", dolár by mal cenu nula a DOW index tiež.
    Takže Čína si kľudne môže obsadit mini-krajinky okolo seba a Putin kľudne bombardovať Čečensko, pretože Obamu obe krajiny krásne držia za gule.

     

  6. Slovensko

    Je mi na grc, ako sa náš Ficko dušuje, že zachraňuje Slovensko :

    - jednak to nedáva zo svojho, ale pekne sa zachraňujeme my sami z našich daní a bez ľudí, platiacich dane by sa Ficko asi ťažko vozil v X6-tke

    - keby povedal, že to nejde z daní, ale výhodne sme si požičali, aj tak to raz zaplatíme z našich daní

    - opatrenia typu šrotovné akurát odlejú peniaze mimo nášho štátu, veď kto si kúpi Touarega keď dal zošrotovať Škodu 120 - pravdepodobne si kúpi iné lacné auto a nebude to auto vyrobené na Slovensku

    - sociálne podniky sú pravdepodobne len tunely pre vládnych spriaznencov

    - keby chcel naozaj pomôcť nám, občanom, zníži daňové zaťaženie, pritom je to také ľahké s rovnou daňou, zmeniť jedno číslo 19 na napríklad 16. Ten zákon by mohol mať 1 stranu a vypracoval by ho asi aj prvák čo sa naučil písať, ale naša protikrízová rada myslí na iné ako ľudí,
    isto to vyžaduje nesmiernu námahu a hlavne by to bolo "protištátne", lebo Ficko by nemal z čoho nakupovať nové BMW vláde a musel sa uskromniť.

     

  7. "Európske fondy"

    Keď sa pozriem do iných médií, ako sa chválime, koľko peňazí dostaneme vo forme fondov z EÚ. Nuž, každý druhý projekt s podporou EÚ je z časti stunelovaný, mzdy a vôbec prostriedky sú nadhodnotené nad reálnu trhovú cenu a reálny prínos niektorých projektov je len "papierový", čo značí, že sa splnili kritériá, úradníci povedali, že všetko je OK, minulo sa napr. 500 000 Eur a reálny dosah je nulový. Nemyslím tým teraz projekty miest, na dobudovanie kanalizácie a iných infraštruktúr, tie sú super.

    Super sa mi už nezdajú projekty typu "Zvýšenie kvalifikácie zamestnancov firmy ABC". Po prvé firma ABC vôbec nie je v krachu, a celkom dobre si nažíva. Po druhé jej zamestnanci majú prácu a v rámci firmy sú snáď dostatočne kvalifikovaní - takéto projekty sú čistým tunelom peňazí.
    Odporúčam niekedy nazrieť na naše vládne stránky na zoznamy schválených projektov.

    Usmievavá je aj reklama na TA3, ako sociálny fond pomáha. Bola by zaujímavá štatistika, komu reálne pomáha a na ako dlho. Podozrivé sa mi tiež zdá, že táto reklama je len na TA3, ospravedlňujem sa vopred, ak málo pozerám TV a daná reklama je aj na iných staniciach. Ale ak nie je, tak TA3 sa potom dá považovať za priveľmi naklonené médium istej politickej strane, keď dostali ako jediní "kšeft" na reklamu ESF.
     

  8. Londýn 2009

    Tieto dni rokuje G20 o problémoch vo svete. Čína a Rusko sa dosť ozývajú na riešenie dolárového problému, je im jasné, že dolár je blízko svojho krachu. Ale toto do správ v žiadnych médiách nedajú, lebo ľudia chcú počuť, že sa kríza vyriešila.
    Rusi dokonca rozmýšľajú o novom FOREX systéme, Čína o nahradení doláru za inú, novú svetovnú rezervnú menu. Problémom stále ostáva, ako zabezpečiť konvertibilitu a udržateľnosť danej meny. Jednou z alternatív by bol návrat k naviazaniu na zlaté kovy, ale zlatých kovov v pomere k vyrobeným peniazom politikov je tak žalostne málo, že ak sa tak rozhodnú, zlato bude stáť nie 900 dolárov za uncu, ale 9000 dolárov a to už si ho obyčajní ľudia dovoliť nebudú môcť - MISIA SPLNENÁ, ľudí sme zasa okradli a vylúčili z kolobehu bohatstva.
    Ak si myslíte, že keď vyjde vyhlásenie o využití kovov, a vy stihnete kúpiť aspoň kúsok, mýlite sa :

    - toto vyhlásenie vyjde skoro zaručene keď budú zatvorené burzy

    - keby aj nie, nemajú problém burzy v rámci "ochrany spotrebiteľa" celosvetovo zatvoriť

    - keby ani to nepomohlo, alebo nedalo sa, zakážu obchodovanie s drahými kovmi

    - ak si myslíte, že to nemôžu urobiť, už to urobili v minulom storočí, inkluzívne s konfiškáciou zlata občanov (naozaj to bol nútený výkup zlata, ale za mizerné ceny = konfiškácia)

    Obrázok blogu



    Takže čokoľvek nás čaká, nevyzerá to ružovo, aspoň pre nás, obyčajných ľudí.
    (Ak som sa v niečom zmýlil, ďakujem za opravy)

  9.  

     

miro krsjak

miro krsjak

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Watch the stars...and dream Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu